ABC Silników elektrycznych do roweru - przekładniowy czy directdrive?

Zaczynając przygodę z rowerami elektrycznymi już na samym początku musimy dokonać szeregu wyborów, zaczynając od typu roweru jaki chcemy zakupić, po opcje zasilania - 36V a może 48V; rodzaj napędu - silnik w kole czy centralny, jeśli w kole to przekładniowy czy bezprzekładniowy. Dziś zajmiemy się bezszczotkowymi silnikami prądu stałego (BLDC) w kole, popularnie nazywanymi hubami. Postaramy się wytłumaczyć ich budowę oraz zasadę działania, a także przedstawimy plusy i minusy obydwu rozwiązań.

kolo-z-silnikiem-ebike

Silnik bezprzekładniowy, directdrive

Najprostszy i zarazem najbardziej bezawaryjny silnik jaki można zainstalować do roweru - brak ruchomych elementów (szczotek, zębatek), jedynymi elementami eksploatacyjnymi są łożyska, wymieniane w zależności od stylu i warunków jazdy co kilka lub kilkanaście tysięcy kilometrów. Do osi silnika zamocowany na stałe jest stator z miedzianym uzwojeniem. Magnesy są zamontowane na zewnętrznej obręczy silnika, stator jest “zawieszony” między nimi. Taka konstrukcja silnika ma jedną wadę, silnik przy niewielkich prędkościach jest mało efektywny.

 silnik-elektryczny-w-srodku

Dzięki braku elementów ruchomych w silniku, jego praca może być całkowicie bezgłośna przy zastosowaniu sterowania sinusoidalnego. Wadą takiego rozwiązania jest duży rozmiar i waga silnika, natomiast pozwala to na uzyskanie dużych mocy (od 500 do 5000W) i rozwinięcia wysokich prędkości (+60km/h). Idealne rozwiązanie do ciężkich rowerów typu cargo lub custom stworzonych do jazdy w najtrudniejszych warunkach. 

rower-elektryczny

Silnik przekładniowy, geared

W odróżnieniu od silników bezprzekładniowych, tutaj występuję przekładnia planetarna - redukcyjna (popularnym przełożeniem jest 1:5). Motor jest również napędzana przez bezszczotkowy silnik prądu stałego (BLDC), jednak obudowa wprawiana jest w ruch poprzez zębatki przekładni a nie jak w przypadku silnika bezprzekładniowego - bezpośrednio, w wyniku zmian pola magnetycznego. Pozwala to na pracę silnika z wyższymi obrotami, tym samym z wyższą sprawnością.

przekroj-silnika

Zastosowanie przekładni planetarnej pozwala uzyskać wysoki moment obrotowy przy zachowaniu niewielkich rozmiarów i wagi. Właśnie te cechy zapewniają dobre przyśpieszenie i wysoką sprawność silnika nawet przy niskich prędkościach, jednak kosztem bezgłośnej pracy

Małe silniki przekładniowe niepolecane są dla bardzo ciężkich zestawów rower + jeździec, ze wspomaganiem radzą sobie bardzo dobrze, jednak jeśli lubimy dynamicznie ruszać z miejsca przy użyciu manetki możemy uszkodzić tryby przekładni (nylonowe zębatki można wymienić w razie awarii).

Który silnik jest lepszy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od tego jak i gdzie chcemy użytkować nasz rower. 

Silnik przekładniowy dzięki swojej małej wadze i niewielkim rozmiarom doskonale sprawdzi się w rowerach miejskich, szosowych, trekkingowych lub dla kogoś kto chce aby jego rower jak najmniej rzucał się w oczy. Taki napęd dobrze się sprawuje przy niewielkich mocach (250-1000W) i  niskich prędkościach. Mimo kompaktowego rozmiaru oferuje duży moment obrotowy pozwalający sprawnie poruszać się po mieście jak i lekkim terenie.

Huby bezprzekładniowe są dla wszystkich, którzy chcą czegoś więcej od swojego roweru, zjeżdżając z utwardzonych publicznych dróg na bezdroża lub do lasu mogą odblokować swoje pojazdy i cieszyć się mocą nawet kilku kilowatów i prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Rower wyposażony w taki silnik trochę bardziej rzuca się w oczy, jest cięższy o kilka kilogramów, ale jest to niewielka cena za bezgłośny i szybki pojazd, którym może wszędzie dojechać.

fatbike-ebike