Porównanie zestawu do konwersji na e-bike – S1000 vs S2000

PRZEDSTAWIONE W MATERIALE PRODUKTY ZOSTAŁY ZASTĄPIONE NOWSZYMI ZESTAWAMI Rapid S1100 ORAZ Rapid S2100.
(Osiągi nowych zestawów są bardzo zbliżone do wersji S1000 i S2000).

W ofercie naszego sklepu dostępnych jest kilka rodzajów napędów. Każdy z nich cechuje się innymi parametrami i czasami trudno zdecydować się na konkretny zestaw. Aby ułatwić wam wybór, zdecydowaliśmy się na porównanie zestawów S-1000 oraz S-2000.

Prędkość maksymalna

Na początek przetestujmy prędkość maksymalną, jaką mogą osiągnąć oba te zestawy. Wykorzystamy do tego dwa niemal identyczne rowery z identyczną baterią i jej poziomem naładowania. Również kierowcy e-bike’ów mają podobną wagę, więc nie będzie ona wpływać na osiągnięty wynik.

Zestaw Rapid S-1000 osiągnął maksymalną prędkość w wysokości 51,7 km/h, a zestaw Rapid S-2000 – 51,9 km/h. Skąd taki bardzo zbliżony wynik? Nie moc maksymalna silnika decyduje o maksymalnej prędkości, jaką możemy osiągnąć, a napięcie baterii.

Test przyspieszenia

Korzystając z tych samych rowerów, sprawdzimy również przyspieszenie, które osiągnąć mogą oba testowane zestawy.

W przypadku zestawu S-2000 wyraźnie widać, że rozpędza się on zdecydowanie szybciej od S-1000.

Zużycie energii

Sprawdźmy jeszcze, jak przekładnia silnika lub jego masa wpływa na szybkość rozładowania baterii. W teście wzięły udział identyczne akumulatory (ten sam poziom naładowania – 54,4 wolt) oraz rowery wyposażone w koła o tej samej średnicy.

Dodatkowym założeniem testu jest to, że żaden z kierowców nie będzie korzystał z pedałów, a jedynie z manetki.

Po przejechani ok. 10 kilometrów, pora na przedstawienie wyników – zestaw S-1000 zużył 2,5 wolta, a zestaw S-2000: 3,4 wolta.

Różnica wynosi zatem niecały 1 wolt, wynika ona z tego, że w zestawie S-1000, w przypadku korzystania z manetki pobierany jest 1 kW, a w przypadku S-2000: 2 kW, mimo że zestaw ten posiada większą moc. Widać zatem, że nie wpływa ona w znaczący sposób na zużycie energii.

Werdykt

Choć oba zestawy osiągały zbliżone wyniki, to wybór jednego z nich uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkownika. S-1000 można uznać za zestaw polecany początkującym użytkownikom, gdyż oferuje on wystarczające osiągi. Oprócz większej mocy, S-2000 posiada jeszcze jedną zaletę – jego praca jest bezgłośna.

Decydując się na pierwszy zestaw musimy liczyć się z dźwiękiem, który wydawany jest przez przekładnie planetarną wewnątrz silnika. [Silnik z nowego zestawu S1100 pracuje ciszej niż z zestawu S1000].