Rower elektryczny – podstawy i najważniejsze informacje

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z rowerami elektrycznymi – tak zwanymi e-bike’ami – to dobrze trafiłeś! Dowiedz się, jak prowadzić taki rower, jakie prędkości on osiąga, jaki ma zasięg i jakie są koszty z nim związane.

Czy e-bike to wciąż rower?

Na samym początku warto wspomnieć, że  rower elektryczny to nadal… rower . Część osób może twierdzić, że ma on z nim niewiele wspólnego, ponieważ skoro jest on zasilany elektrycznie, to w zasadzie nie potrzeba korzystać z pedałów – nic bardziej mylnego!

Prawda jest taka, że  to właśnie pedałowanie odpowiada za prędkość, jaką można osiągnąć na e-bike’u . Siłą mięśni użytkownik wspiera działanie silnika elektrycznego i najważniejszą różnicą pomiędzy rowerem tradycyjnym a tym ze „wspomaganiem” jest właśnie prędkość jazdy. Co prawda jest on wyposażony w manetkę, która sprawia, że pedałowanie staje się zbędne, jednak z przyzwyczajenia zwykle i tak chcemy używać pedałów.

Dodatkowo gwarantujemy Wam, że pedałując wzbudzicie podziw wśród innych uczestników ruchu, którzy zobaczą, jak szybko może jechać rower.

A prędkość ta może być naprawdę imponująca…

Jak szybko jeździ rower elektryczny?

Bez używana słów potocznych i niekiedy uznawanych za wulgarne – e-bike jest naprawdę szybki! Maksymalna prędkość, jaką osiąga rower elektryczny to nawet  90 km/h . Co więcej, jak już wspomnieliśmy na początku, to nadal rower – ze wszystkimi zaletami tego pojazdu. Oznacza to, że  można nim wjechać praktycznie wszędzie, nie ograniczając się wyłącznie do ulic jak w przypadku skuterów lub motocykli . E-bike’iem możesz wjechać na chodnik lub nawet drogi gruntowe. Możesz również korzystać z przejść dla pieszych, tak jak w przypadku tradycyjnego roweru.

Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień mieszkają w dużych miastach – z łatwością bowiem ominiemy poranne korki, a światła na skrzyżowaniach okazują się niewielką przeszkodą.  Rower elektryczny stanowi doskonałą alternatywę dla zawodnej komunikacji miejskiej , nawet w przypadku większych odległości – prędkość, jaką dzięki niemu osiągniesz pozwoli dotrzeć w każde miejsce w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut.

Zasięg roweru elektrycznego

Szybkość, wygoda i łatwość jazdy to jednak nie wszystko – najważniejsze pytanie brzmi, jak daleko e-bike’iem można zajechać?  W tym przypadku trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to przede wszystkim od tego, jak szybko będziemy się poruszać .

Zakładając, że jedziemy z prędkością 25 km/h, zasięg roweru elektrycznego wynosi 100 km. Z kolei jeśli pojedziemy dwa razy szybciej – 50 km/h – zasięg obniża się do 25 km. Związane jest to z oporem powietrza, który wraz ze wzrostem prędkości, zwiększa się czterokrotnie.

Pozornie 25 km zasięg może wydawać się niewielki, jednak należy pamiętać, że do jazdy w centrum miasta lub nawet w przypadku dalszych wycieczek jest on zdecydowanie wystarczający.

Jaki jest koszt roweru elektrycznego?

To chyba najważniejsze pytanie, które z pewnością zadaje sobie każdy, kto zainteresowany jest e-bike’iem. Zacznijmy zatem od kosztów eksploatacji. Jednym słowem – są one bardzo małe.  Koszt energii elektrycznej wymaganej do całkowitego naładowania akumulatora roweru wynosi około 1,5 zł  – za taką kwotę otrzymujemy zasięg 100 km, przy zachowaniu prędkości ok. 25 km/h.

Sprawia to, że e-bike jest bardzo ekonomiczny i nawet nie można porównywać go ze skuterami czy innymi pojazdami spalinowymi.

Drugi koszt – już większy, acz jednorazowy – to  koszt zakupu odpowiedniego silnika, sterownika i baterii, wynoszący od 2 do 3 tysiące złotych .

Zestaw Rapid S2100, służący do konwersji roweru na e-bike'a

Ciekawe w przypadku e-bike’ów jest to, że można go stworzyć na podstawie już istniejącego roweru, przytwierdzając najważniejsze elementy do ramy.

Większych nakładów finansowych – sięgających nawet 20-30 tysięcy złotych – wymaga stworzenie roweru dedykowanego pod napęd elektryczny od podstaw. Jest to jednak rozwiązanie polecane dla zaawansowanych użytkowników, gdyż taki e-bike może osiągnąć prędkość nawet 90 km/h i ma o wiele większy zasięg.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rowerach elektrycznych, o komponentach, które wpływają na ich prędkość, zasięg lub o technikach budowy bardziej zaawansowanych konstrukcji, koniecznie śledź nasz blog oraz nasze profile w mediach społecznościowych:

Kanał YouTube

Fanpage e-biker.pl