Czy nadchodzi grafenowa rewolucja? Nowy rodzaj akumulatorów 5
Czy nadchodzi grafenowa rewolucja? Nowy rodzaj akumulatorów

Grafen jest to dwuwymiarowa forma węgla, przypominająca w strukturze plaster miodu o grubości jednego atomu - został odkryty w 2004 roku, zespół odpowiedzialny za to odkrycie został nagrodzony Noblem w 2010 roku. Polscy naukowcy również zasługują na światowe uznanie, bo to właśnie w Polsce w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych opracowano technologię produkcji grafenu najwyższej jakości w stosunku do ceny.

 

Właściwości nowego materiału

Zatem w czym tkwi sekret grafenu? Jest doskonałym przewodnikiem ciepła, charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością mechaniczną a co najważniejsze dla nas, bardzo dobre przewodnictwo elektryczne. W praktyce oznacza to lżejsze, bezpieczniejsze baterie o większej pojemności, krótszym czasie ładowania i możliwości poboru większego prądu.

 

Znacznie poprawiona gęstość energii

Szacuję się, że ogniwa grafenowe o tych samych parametrach zewnętrznych co ogniwa litowo-jonowe, będą nawet o 2,5 raza pojemniejsze! Dla celów porównawczych użyto ogniw o pojemności 3500mAh 18650. Wszystko dzięki większej gęstości ogniw grafenowych.

 

Wg producentów cena za kWh początkowo ma być równa ogniwom litowo-jonowym z czasem wdrażania technologii na rynek ma zmaleć nawet o 40%.

 

Prototyp

Mimo, że o grafenie możemy usłyszeć już przeszło od 10 lat nadal żaden wiodący producent nie mógł przedstawić działającego prototypu, nie mówiąc już o gotowym produkcie. Jednak ma się to zmienić w tym roku na targach Taipai Cycle Show odbywających się 27 marca, a do Europy mają zawitać już we wrześniu na targach Eurobike mających miejsce w Niemczech od 4 do 7 września.

 

Zastosowanie w przemyśle rowerowym

Nie możemy się już doczekać kiedy na rynku pojawią się oficjalnie ogniwa grafenowe, jednak może minąć jeszcze trochę czasu zanim wszyscy skorzystamy z nowej technologii. Grafen obecnie już jest stosowany w przemyśle rowerowym - Włoski producent Vittoria już od 2013 roku eksperymentuje z grafenem przy produkcji opon jak i kompozytowych obręczy kół.

Komentarze do wpisu (5)

22 marca 2020

Jest 2020 r.i nic nowego nie wymyślono.

10 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin Without Prescription lix.dwra.e-biker.pl.hdo.zo http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

10 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Without Prescription Buy Amoxicillin adc.dgfr.e-biker.pl.hzj.mr http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

10 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg Capsules des.msac.e-biker.pl.ifr.dt http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

10 września 2020

http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg oua.wfqk.e-biker.pl.wjk.cp http://mewkid.net/when-is-xuxlya/

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium